Sołectwo Ełganowo

Utworzono: 12 styczeń 2018
Opublikowano Odsłony: 229
Drukuj

montesorri

 
Utworzono: 08 styczeń 2018
Opublikowano Odsłony: 213
Drukuj

cats1

cats2

 
Utworzono: 14 lipiec 2017
Opublikowano Odsłony: 247
Drukuj

20170713153400121 0006

 
Utworzono: 13 grudzień 2016
Opublikowano Odsłony: 675
Drukuj

Sokół Ełganowo z Linii przywieźli dwa puchary oraz wyróżnienia indywidualne !


W hali sportowej w Lini (powiat wejherowski) rozegrano po raz pierwszy oficjalne Mistrzostwa Województwa Pomorskiego w halowej piłce nożnej Weteranów w kategorii + 50, rocznik 1966 i starsi. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało 8 zespołów z różnych stron województwa. Głównymi organizatorami zawodów byli: Gminny Dom Kultury w Lini, Gminne Stowarzyszenie LZS w Lini i miejscowy Urząd Gminy. Zawody wpisywały się w obchody 70-lecia LZS. Nad całością czuwał pomysłodawca zawodów dyrektor GDK w Lini i zarazem  Wiceprzewodniczący Rady Wojewódzkiej LZS w Gdańsku Jan Trofimowicz.

IMG 59872

 

Czytaj więcej...
 
Utworzono: 28 październik 2016
Opublikowano Odsłony: 291
Drukuj

Echo Pr. 28.10.2016

Źródło: Echo Pruszcza 28.10.2016 r.

 
Utworzono: 26 październik 2016
Opublikowano Odsłony: 685
Drukuj

Dnia 22 października 2016 społeczność trąbecka pożegnała śp. Jadwigę Torbicką z domu Zulewska


Jadwiga Torbicka z domu Zulewska urodziła się 13 maja 1925 roku z Marty i Józefa Zulewskich. Wychowana w rodzinie polskiej, która stała na straży patriotyzmu polskiego. Przed wojną uczęszczała do Szkoły Polskiej Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Ełganowie, której była absolwentką w roku 1938. Pod okiem nauczyciela polskiego w Ełganowie Teodora Wrzesińskiego wstąpiła w szeregi ZHP. Brała udział w obozach harcerskich, przygotowaniach akademii polskich w Ełganowie.

IMG 91882

Czytaj więcej...
 
Utworzono: 14 wrzesień 2016
Opublikowano Odsłony: 657
Drukuj

Polacy Gdańskich Wyżyn

Zróżnicowana trasa po zakątkach powiatu gdańskiego połączona z żywą lekcją historii i zwiedzaniem ciekawych miejsc, tak w kilku słowach możemy określić nasz rajd Polacy Gdańskich Wyżyn, który odbył się w ubiegła sobotę. Blisko 50 rowerzystów wraz z wolontariuszami Stowarzyszenie Traugutt.org przemierzyło 45 km na trasie Pruszcz Gdański – Juszkowo – Straszyn – Goszyn – Bielkowo – Pręgowo – Domachowo – Mierzeszyn – Zaskoczyn – Czerniewo – Ełganowo – Graniczna Wieś.

Beztytuu5

Czytaj więcej...
 
Utworzono: 07 wrzesień 2016
Opublikowano Odsłony: 709
Drukuj

Pierwszy września w Ełganowie

Wdzięczność jest pamięcią serca...


Jak co roku 1 września 2016 r., w Ełganowie o poranku odbyły się uroczystości związane z obchodami  rocznicy wybuchu II wojny światowej. Mszę Świętą o spokój dusz poległych na frontach II wojny światowej ale też i o pokój na świecie odprawił ks. rektor ełganowskiego kościoła Jarosław Brylowski. W Eucharystii uczestniczyło kilkoro uczniów SP w Trąbkach Wielkich im. Kunegundy Pawłowskiej z historycznym sztandarem Szkoły Polskiej Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Ełganowie z 1939 roku.

IMG 13832

Czytaj więcej...
 
Utworzono: 05 wrzesień 2016
Opublikowano Odsłony: 337
Drukuj

Jan Trofimowicz                                                                                    Ełganowo 22.08.2016 rok
Ul. Szkolna 3/3
83-042 Ełganowo

Do Wójta Gminy Trąbki Wielkie

Szanowny Panie Wójcie, zwracam się z serdeczną prośbą – zapytaniem czy istnieje możliwość usytuowania znaku „Miejsce Pamięci Narodowej" – kierunkowskazu przy przystanku PKS w Ełganowie w stronę ulicy Szkolnej np. z wskazaniem 100m i przy samym obelisku?


Jak wiemy, jest to ważne miejsce tak dla mieszkańców Ełganowa, jak i dla mieszkańców gminy – skoro odbywają się przy obelisku uroczystości gminne w dniach ważnych dla Polaków- 3 Maja i 1 września i 11 listopada. Sugerowałem już kilkukrotnie o potrzebie ustawienia w/w znaków jednak jakoś wnioski nie znalazły uznania. Jeśli będzie to problem finansowy dla Urzędu Gminy to deklaruję sfinansowanie przedsięwzięcia z własnych prywatnych funduszy. Coraz więcej osób przejeżdża przez Ełganowo zatrzymuje się przy w/w obelisku, czytając poznają historię miejsca i bohaterstwo mieszkających przed wojną Rodzin Polskich – Obywateli Wolnego Miasta Gdańska.


W ustawie sejmowej z 2008 roku czytamy w rozdziale I artykule 2 co jest miejscem pamięci „....inny obiekt lub przedmiot związany z wydarzeniami lub postaciami znaczącymi dla dziedzictwa Narodu i Państwa Polskiego, a w szczególności tablica pamiątkowa.". Zatem sądzę, że obelisk w Ełganowie jest w/w miejscem. Nadmieniam jak zresztą Panu dobrze wiadomo, że w miarę możliwości wraz z najbliższą rodziną od 7 lat tj. od odsłonięcia obelisku dbamy o to miejsce nie tylko od święta ale staramy się by miejsce było zadbane, uporządkowane, ukwiecone, często płoną zapalane przez znas znicze.


Ponadto wnioskuję do Władz Gminy Trąbki Wielkie o odrestaurowanie bądź ufundowanie nowych tablic upamiętniających byłe Szkoły Macierzy w Trąbkach Wielkich i Ełganowie. Obecnie istniejące odsłaniane były w 1964 roku i obecnie są już mało estetyczne. O ile tablicę w Ełganowie kilkukrotnie odmalowywał mój ojciec Jan o tyle tablica w Trąbkach Wielkich dawno „nie widziała już pędzla" a litery są bardzo wyblakłe. Zdaję sobie sprawę, że obecnie są to domy prywatne i mogą być problemy, jednak gdyby były to tablice tego samego wymiaru i w tym samym miejscu usytuowane to może nie byłoby problemów z nowymi.


Do wiadomości:
Anna Stosio – Przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Sportu i Zdrowia
Sołtys Sołectwa – Ełganowo Maciej Czerwiński i Członkowie Rady Sołeckiej
Sołtys Sołectwa Trąbki Wielkie - Violetta Frydrych i Członkowie Rady Sołeckiej
a/a

 
Utworzono: 07 lipiec 2016
Opublikowano Odsłony: 342
Drukuj

Wojewódzkie mistrzostwa Weteranów LZS

Po raz XVII rozegrane zostaną Mistrzostwa Województwa Pomorskiego Weteranów w piłce nożnej 6-osobowej LZS - Linia 2016 w kategorii wiekowej M 40+ (rocznik 1976 i starsi).


Zawody swój początek mają w połowie lat 90-tych w Ełganowie. To właśnie tam w na początku lat 80-tych ubiegłego wieku działała jedna z najsilniejszych 11-ek piłkarskich Wybrzeża na terenach wiejskich – LZS Sokół Ełganowo.


Po latach właśnie weterani z Ełganowa wraz z Gminnym Zrzeszeniem LZS w Trąbkach Wielkich jako jedni z pierwszych organizowali zawody gminne oldbojów, które z czasem rozrosły się do mistrzostw wojewódzkich. Od początku współorganizatorem a od 10 lat głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Jan Trofimowicz pochodzący z Ełganowa. Od 2007 zawody rozgrywane są w Gminie Linia, gdzie Trofimowicz pełni rolę Dyrektora Gminnego Domu Kultury i przewodniczy strukturom gminnego LZS-u.


W imprezie współorganizowanej przez Gminny Dom Kultury, Gminne Stowarzyszenie LZS w Lini, Urząd Gminy w Lini, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Urząd Marszałkowski w Gdańsku i Pomorskie Zrzeszenie LZS w Gdańsku, od lat biorą udział zespoły piłkarzy z całego województwa. W tegorocznej edycji swój akces zgłosiły już zespoły m.in. z.: Słupska, Władysławowa, Lini, Sychowa, Pucka, Starogardu Gdańskiego, Lęborka, Luzina, Przodkowa. Planujemy udział 12-14 zespołów.


Celem imprezy jest spotkanie byłych ligowych zawodników, ale także pokazywanie młodzieży i dzieciom wzorców do naśladowania – bowiem sport to najlepszy sposób do pokonywania granic.


Od kilku lat turniej weteranów łączony jest z imprezami towarzyszącymi tj. z konkursami piłkarskimi dla dzieci i młodzieży.
Całość święta piłkarskiego wpisuje się w obchody 70-lecia Ludowych Zespołów Sportowych.


Mistrzostwom towarzyszyć będzie impreza plenerowa dla mieszkańców gminy i gości, nie zabraknie zatem stoisk handlowych, atrakcji dla dzieci i muzyki na żywo i zabawy „pod chmurką". Wszystkie zespoły otrzymują pamiątkowe puchary, znaczki pamiątkowe z zawodów, medale i statuetki dla wyróżnionych zawodników.
Zawody sędziują sędziowie z Pomorskiego ZPN.


Zapraszam do udziału w zawodach.


Wszelkich informacji udziela Jan Trofimowicz (tel. 508-738-161)

 
Utworzono: 15 czerwiec 2016
Opublikowano Odsłony: 745
Drukuj

Jan Trofimowicz jr wiceprezes GZ LZS doceniony za pracę społeczną na rzecz piłkarstwa!

Podczas ceremonii  dekoracji medalistów III Igrzysk Sportowych LZS w Żelistrzewie,  które odbyły się 11 czerwca 2016 roku  działacze i sportowcy z pod znaku LZS zostali uhonorowani medalami z okazji obchodów 70 lecia LZS i oraz odznaką Zasłużony Działacz LZS i Polskiego Związku Piłki Nożnej.

20160614 0839374

 

Czytaj więcej...
 

Strona 1 z 11

<< Start < poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. > Zakończenie >>