Sołectwo Gołębiewko

Utworzono: 01 sierpień 2012
Opublikowano Odsłony: 1044
Drukuj

 

 

 

 

 Historia

"Gołębiewko - W 1783 roku Gołębiewko przeszło w ręce mieszczanina Ludwika Friedricha Gustava Lindemanna, a następnie jego żony Rahel. J. F. Goldbeck pozostawił informację, że pod konice XVIII wieku wieś składała się z 9 dymów i karczmy. W 1816 roku w spadku Gołębiewo odziedziczyła Anna Katherina Karoline Lindemann, której mężem był Franz Albrecht v. Wittke. 21 maja 1816 ojczym Anny Katarzyny - Christian Friedrich Kummer, sprzedał Gołębiewko kapitanowi v. Wittake za 15300 talarów. Ich najstarsza córka - Adeline Henriette Sofie wyszła w 1827 roku za mąż za Steffensa z Gołębiewa Wilekiego. Kolejnym właścicielem od około 1859 roku był Karl Martin Schwendiger, a po nim od 1874 roku Gustav Juncke. W 1880 majątek Gustava Juncke w Gołębiewku liczył 287,5 ha. W 1888 roku majątek wykupił Eugen Steffens. W 1901 roku właścicielem Gołębiewska został Arthur Litten, który w 1921 roku odsprzedał majątek Mielczyńskim. Według danych z 1820 we wsi przeważali protestanci, po czym w koljenych spisach większość przez długi okres mieli katolicy. Na początku XX wieku mieszkańczy wyznania ewangelickiego mieli wyraźną przewagę. W 1885 roku uruchomiono w Gołębiewku stację kolejową na lini Pszczółki-Sobowidz-Skarszewy, co podniosło znaczenie miejscowości." *

 

* materiał pochodzi z książki "Dzieje gminy Trąbki Wielkie do roku 1945"

 

 

Po wojnie Gołębiewko zasiedliły rodziny, które przyjechały z okolic Rzeszowa i Mielca, nazywano ich „Bose Antki”. Byli to państwo: Markowscy, Dengler, Dudziki, Przygody, Kozdęby, Prostaki, Duszkiewicze, Rusiny, Bogdany. Rodziny, które zamieszkiwały Gołębiewko przed wojną jak i po niej to państwo Langmesery (kilka rodzin), Radziszewscy, Jeżdżewscy, Ziółkowscy, Kąkel, Jezierscy. Rodziny te zamieszkiwały w domu, w którym kiedyś mieściła się Strażnica Polska oraz w sześciu drewnianych Poniatówkach.
W Gołębiewku była też duża stacja przeładunkowa oraz stacja PKP, współpracująca z GS-em, który, jak mówią mieszkańcy bardzo dobrze funkcjonował. Znajdował się tam bardzo duży plac do przeładunku drzewa oraz skup żywca. Kiedy administracyjnie Gołębiewko przeszło do Trąbek Wielkich i Pruszcza Gdańskiego, powstała filia Spółdzielni „Zduny”, która zajmowała się hodowlą trzody chlewnej oraz uprawą zboża. Tak samo, jak GS spółdzielnia ta bardzo dobrze funkcjonowała. Taka jest opinia mieszkańców. Obecnie od roku 2000 stoi pusta.
Pierwszy samochód marki Syrenka miał pan Matyka. Pierwszy telewizor od około 1965 roku miał pan Stanisław Dering.
Do najbardziej znanych mieszkańców wsi należy Pani Stefania Wierchowska, która  przewodniczyła kołu gospodyń wiejskich. Rolnicy gospodarujący we wsi to pan Pałasz, Przygoda, Duszkiewicz i państwo Płazy. Mąż pani Jezierskiej był szoferem hrabiego, Demski to wiejski kowal a porody odbierała pani Kąsiel z Godziszewa. Do lekarza trzeba było jechać aż do Turzy, nazywał się on Kafka. Czasem wysyłano po niego bryczkę. W 1962 roku powstał sklep, który prowadzili państwo Witkowscy. Znane osoby: Sylwester Maliszewski – pisze wiersze jest sportowcem specjalizującym się w rzucie kulą.

Pierwszy od lewej p. Sylwester Maliszewski.

 

 

Miętki Tadeusz – jest znanym w okolicy biegaczem, obecnie na emeryturze wojskowej. Pani Stefania Werechowska – poetka, przewodnicząca koła gospodyń w latach 60 i później.

 

 

Nieznane historie Gołębiewka

 

Z kogutem pod pachą

Starsze panie wspominają i do tej pory pamiętają, jak dostały nakaz przemarszu w pochodzie I -szo majowym przed trybuną z kogutem pod pachą. Miało to świadczyć o prężności i pracowitości rolnika polskiego.

 

 

 

Archiwalna galeria Gołębiewka

Kuzyn pani Łucjii Fibik w Gołębiewku.

 

Pierwszy ciągnik na majątku w Gołębiewku.

 

Dziadkowie pani Łucjii Fibik i ciocia uratowana przez Amerykanów z niewoli niemieckiej.

 

Kuzyn pani Łucjii Fibik na koniu Bułanie.

 

Książeczka Czerwonego Krzyża mamy pani Łucjii Fibik

 

Rodzina Dułaków z Rościszewa

 

Pierwsza komunia św. w Godziszewie 1974?.

 

Pierwsza komunia św. Godziszewo 1980.

 

Podwórko mamy pani Łucjii Fibik – namiot.

 

Dziadek pani Łucjii Fibik we Lwowie w wojsku.

 

Janusz Bogdan.

 

.

 

Siostra Bernadeta Grunwald z domu Dułak na rowerze.

 

Siostra Bernadeta na zdjęciu w warkoczach.

 

Brat męża matki pani Łucjii Fibik Kazik Dułak lata 50-te.

 

p. Duszkiewicze.

 

Państwo Rusiny.

 

Mama pani Łucjii Fibik w Godziszewie w szkole – z warkoczami.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.

 

.