Sołectwo Kaczki

Utworzono: 01 sierpień 2012
Opublikowano Odsłony: 1637
Drukuj

 

 

 

 

 Historia

"Kaczki - Po śmierci Pawła Owidzkiego majątek odziedziczył jego syn Christian, który w 1785 roku podzielił się posiadłością z bratem Ludwigiem. Był to wówczas folwark wraz z wsią liczący 10 dymów. W 1792 roku Kaczki przejął Georg Ernst v. Meyer, a kolejnymi właścicielami byli: od 1799 Heinrich baron v. der Goltz; od 1800 - Johann David Johannot v. Chagnian; od 1817 Johann Jakob Czolbe. Dwa lata później urodził się w Kaczkach wybitny filozof Heinrich Czolbe. W 1820 roku wieś tworzyło 11 domostw zamieszkałych przez 79 mieszkańców, z czego 70 było katolikami. W połowie wieku większość ludnośći to ewangelicy. J.P. Wagner podaje, że w 1828 roku właścicielem Kaczek był Schusterius. W drugiej połowie XIX wieku folwark należał do Johannesa Boy’a. Posiadłość liczyła wówczas 248,5 ha, a folwark specjalizował się w hodowli bydła razy wschodniofryzyjskiej i produkcji masła. Na początek XX wieku majątek był w posiadaniu Komisji Kolonizacyjnej.
Pod względem przynależności administracyjnym Kaczki były obszarem dworskim w powiecie Wyżyna Gdańska; obwód i urząd - Trąbki Wielkie. W 1910 roku w Kaczkach dzięki kolonizacji odnotowano wzrost liczby ludności do 168 mieszkańców. Znaczny przyrost populacji przyczynił sie do wybudowania w 1914 roku szkoły." *

 

* materiał pochodzi z książki "Dzieje gminy Trąbki Wielkie do roku 1945"

 

 

 

Budynek dawnej szkoły z 1914 roku.

 

 

 Nieznane historie Kaczek

Granat na oknie...

U państwa Lipków na oknie w sklepie zaraz po wojnie podrzucono granat, który wybuchł. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Później rodzina Lipków przeprowadziła się prawdopodobnie do Gdyni.

 

Historia braci Romel...

Historia braci Romel: Zaraz po wojnie do wsi przyjechało dwóch braci dygnitarzy: pułkownik i generał. Jeden z nich zajął obecny dom pana Bońka, a drugi obecny dom pani Sieczkowskiej. Bracia wojskowi nazywali się Romel. Według pana Zbigniewa na Górnej Oruni jest obecnie ulica Zygmunta Romla i podobno to nie jest zbieg okoliczności.