Historia
"Klępiny - Po dokonaniu pierwszego rozboiru Polski wieś została przejeta przez skarb królewski. Pierwszym dzierżawcą majątku został Martin Hochschulz. Wedle danych koscielnych w 1780 żyło tu 45 mieszkańców. J.F. Goldbeck podaje, że przed 1789 rokiem wieś liczyła 13 dymów. Fryderyk Wielki osiedlił tu w latach 1783, 1789 16 rodzin z Wirtembergii. W latach 1797/1798 podpisano umowy dzierżawne z 20 gospodarzami. Ostatecznie w 1850 roku koloniści otrzymali swoje gospodarstwa na własność. W XIX wieku zdecydowanie przeważała tu ludność protestancka. Klępiny posiadały szkołę ewangelicką.
Pod względem administracyjnym była to gmina wiejska w powiecie tczewskim; odwód i urząd w Sobowidzu. W 1910 roku wieś liczyła 161 mieszkańców." *
* materiał pochodzi z książki "Dzieje gminy Trąbki Wielkie do roku 1945"
Z ludności przedwojennej, tak właściwie nikt nie pozostał po wojnie, żadna rodzina. Po zakończeniu działań wojennych osiedliły się w Klępinach następujące rodziny: Lul, Zając, Więcko, Łagiewnik, Majewski – zięć Łagiewnika, Kamińscy, Oderscy, Wasilewscy, Ślępy, Sokołowscy, Formele, Nowaki, Hubera, Wajsbrot.
Życie towarzyskie toczyło się praktycznie w Sobowidzu, z powodu bliskiego sąsiedztwa tej miejscowości, w której było więcej atrakcji. Szkoła działa tylko przed wojną, tam gdzie teraz mieszkają p. Hubera.
Z opowieści mieszkańców wynika, że przed wojną mieszkało we wsi dwóch braci, Niemców mieszkających w dwóch dużych domach, którzy byli właścicielami całej ziemi w okolicy, a w pozostałych mniejszych budynkach mieszkali ludzie, którzy u nich pracowali.
Pierwszy samochód, granatowy Fiat miał w 1975 roku p. Lul
Pierwszy telewizor p. Oderski.
Na zabawach przygrywał pan, którego imienia mieszkańcy nie pamiętają, ale pozostało w ich pamięci, to że wyjechał on do Zielonej Góry z poznaną w Gdańsku kobietą.
Archiwalna galeria Klępin