Sołectwo Kleszczewo

Utworzono: 01 sierpień 2012
Opublikowano Odsłony: 2585
Drukuj

 

 

 

 

Historia  

"Kleszczewo - Od 1776 roku właścicielem Kleszczewa był Ignacy Trembecki, a po nim spadkobiercami zostali Józef Kazimierz i Jakub Trembeccy. Pod koniec XVIII wieku był to folwark dużą wsią liczącą 30 dymów, karczmą i młynem. W 1820 roku wieś liczyła 110 mieszkańców, z czego 98 to katolicy. Według J.P. Wagnera właścicelem Kleszczewa był wówczac hr. Blankenburg. W pierwszej połowie XIX wieku nastąpił szybki rozwój miejscowości, w 1848 roku żyło tu już 364 mieszkańów. Obok młyna wodnego o czterech kołach, działały ponadto cegielnia, kuźnia żelaza i gorzelnia. W drugiej połowie XIX wieku wielką posiadłością liczącą 717,5 ha posiadał w Kleszczewie Ferdinand Steffens. Administratorem tego majątku był Louis Sassnick. Kleszczewo posiadało własną szkołę elementarną. W wyniku reformy powiatowej w 1872 roku utworzono obok siebie gminę wiejską i obszar dworski. Kleszczewo znajdowało się w powiecie Wyżyna Gdańska; obwód i urząd w Żuławie." *

* materiał pochodzi z książki "Dzieje gminy Trąbki Wielkie do roku 1945"

 

Po wojnie we wsi, tak jak i w pozostałych częściach gminy, dokonało się wiele zmian. Pierwszą z nich była założona w latach 1945-1950 elektryczność. Ludzie rozpoczęli nowe życie, które umożliwiało wprowadzenie również innych codziennych udogodnień. I tak na przykład pierwszego zakupu samochodu po wojnie dokonał Henryk Malinowski około 1950 roku, było to auto ciężarowe marki Star. Pierwszy, wówczas służbowy motor pojawił się we wsi około 1958 roku. Był to Simson, którego dumną posiadaczką została Maria Zielke (siostra Hugona Zielke).

 

Na zdjęciu od lewej mały Roman Zielke, Jan Szarmach, Werner Lewandowski, Maria Zielke (siostra Hugona)

 

Telefony funkcjonowały we wsi jeszcze przed wojną około 1940 roku. W tym czasie zbytek w postaci telefonu posiadali jednak tylko nieliczni bogaci gospodarze. Po wojnie telefon pojawił się w większej ilości gospodarstw na przykład u Pana Kruk w roku 1957. Podobnie telewizor, przed wojną znajdował się w bardzo zamożnym gospodarstwie Pana Hela. To on był pierwszym właścicielem tak popularnego w dzisiejszych czasach sprzętu. Nabył on urządzenie około 1940 roku. Radio również należało do sprzętów nielicznych. Nadajnik mieścił się w domu Pana Sekutowskiego, a w pozostałych gospodarstwach zamontowano głośniki. Takie rozwiązanie pozwoliło na rozszerzenie dostępności do mediów na większość mieszkańców Kleszczewa.

 

Komunia św. w roku 1955 na zdjęciu ks. Feliks Glowienka
 
sklep kleszczewo
Sklep w Kleszczewie, na zdjęciu p. Lidia i Zygmunt Kujawscy z chrześniakiem

 

 

 

 Nieznane historie Kleszczewa

 

Historia ocalenia

W Kleszczewie tak jak i w innych miejscowościach w całym kraju w czasach wojny miały miejsce wydarzenia, o których opowieści przekazywane z ust do ust przetrwały do dziś. Z opowiadań kilku starszych mieszkańców między innymi Pana Zygmunta Kujawskiego i śp. Pani Małgorzaty Garczyńskiej wynika, że gdy do wsi wtargnęli Rosjanie kilkoro mieszkańców ukryło się w bunkrze w lesie. W grupie taj znajdowały się również dzieci. Kiedy żołnierze dotarli do bunkra jedna z ukrywających się okazała się być Rosjanką, która dzięki znajomości języka ochroniła pozostałych od śmierci. Żołnierze pozwolili całej grupie wyjść z bunkra. Możliwe, że, gdyby nie wytłumaczenie Rosjanom kim są ukrywający się wszyscy by zginęli.

Na zdjęciu śp. p. Małgorzata Garczyńska - jedna z ocalonych wtedy osób

 

 

 

Archiwalna galeria Kleszczewa

Maria Zielke z synem Wernerem.

 

Ciężka praca mieszkańców Kleszczewa w lesie.

 

Pierwsza Komunia św. w Kleszczewie - Roman Zielke.

 

Pierwsza klasa w Kleszczewie na środku Bolesława Wenzel.

 

Maria i Gierhard Lewandowscy.

 

Ślub w rodzinie Zielke, pierwszy z lewej Albin Cylke z żoną Małgorzatą (obok), na zdjęciu także Maria i Hugon Zielke (junior), Hugon i Franciszka Zielke (z lewej siedzący) oraz rodzina i goście.

 

Brat Marii Zielke (z domu Lewandowskiej) August z żoną Marią i dziećmi.

 

Majówka w Kleszczewie.

 

Franciszek Nowak i Maria Lewandowska.

 

 

Mieszkańcy Kleszczewa

 

Jan Selka

 

Jan Selka urodzony 04.11.1968 w Kleszczewie.

Dokumenty wskazują jednak jako miejsce urodzenia Pana Selka miasto Gdańsk. Jak opowiada sam zainteresowany, pomyłka nastąpiła z powodu opóźnienia karetki pogotowia. Nie zdążyła ona dojechać do rodzącej na czas, a ta powiła syna jeszcze w Kleszczewie. Lata powojenne, również 60-te charakteryzują się mała dbałością o tego typu „szczegóły” więc nie dziwi fakt, że zapis został dokonany błędnie. Ojciec Pana Jana - Selka Eckhard (ur. w 1938 r.) pochodził z Pruszcza Gdańskiego, natomiast matka była już mieszkanką Kleszczewa. Po ślubie para poprowadziła wspólnie gospodarstwo we wsi, a Pan Eckhard pracował dodatkowo w tamtejszym leśnictwie.

 

Jan Selka w wojsku.

 

 

Ojciec Jana Selka, Selka Eckhard.

 

 Roman Zielke

Roman Zielke urodzony 26 marca 1958 roku w Gdańsku. Syn Marii i Hugona Zielke.

To właśnie Pan Hugon przekazał synowi (Romanowi) pasję do wędkarstwa, szukania grzybów i umiłowania lasu. Wychowany w Kleszczewie, które nie ma przed nim żadnych tajemnic. Od wielu lat zasłużony i nadal czynny działacz w naszej miejscowości - Kleszczewo. W swojej karierze zorganizował dla miejscowości 10 festynów w latach 1998-2008. Jako Radny Gminy Trąbki Wielkie od 2006 roku działa na rzecz naszej miejscowości. Z jego inicjatywy wysypano między innymi kruszony asfalt na ulicy Szkolnej w Kleszczewie. Od 1997 roku przewodniczący LZS "Szkuner" od niedawna przewodniczący Gminnego LZS. Od 2009 roku założyciel i działacz wówczas "Grubej Ryby". Prywatnie zapalony wędkarz i sportowiec, posiadający wiele nagród, które zdobył na przykład w konkursach szachowych. W ostatnich latach otrzymał także wiele wyróżnień za swoją działalność społeczną.

 

Maria Zielke

Maria Zielke

Maria Zielke najstarsza mieszkanka Kleszczewa. Urodzona 18 styczna 1922r.

w Przerębskiej Hucie, w ówczesnym powiecie Kościerskim. Najstarsza córka Pawła Lewandowskiego pochodzącego z Zyberg'a i Marii Dobe pochodzącej z Pruskiej Karczmy. Od urodzenia mieszkała z rodzicami i licznym rodzeństwem (Paweł, Augustyn, Any, Bruno, Giehart, Zofia, Karol) w Starej Hucie koło Pawłowa. Wszyscy członkowie rodziny byli obywatelami Wolnego Miasta Gdańska. W 1923 roku przeprowadzili się do Nowego Wieca, a w 1927 zamieszkali w Bożym Polu. Przez kilka miesięcy w 1934 roku mieszkali także w Postołowie, a potem w sierpniu 1934 roku przeprowadzili się do Kleszczewa i mieszkali w budynku czterorodzinnym, w którym zamieszkiwały także rodziny o nazwiskach: Kielas, Stelmach, Kaman. Rodzina zajmowała jeden pokój i kuchnię. Po kilku miesiącach przenieśli się na ulicę Szkolną, gdzie czekały na nich lepsze warunki mieszkaniowe (dwa pokoje z kuchnią) oraz niższy czynsz. W maju 1927 r. zmarła mama 5-letniej wówczas Marii Zielke. Ojciec, aby zapewnić licznym dzieciom najlepszą opiekę ożenił się ponownie z Heleną Szarmach pochodzącą z Pawłowa. Od 1929 r. do 1934 r. Maria uczęszczała do polskiej szkoły w Bożym Polu. Lata 1934 r. - 1937 r. to czas spędzony w niemieckiej szkole w Kleszczewie. Od 1938 r. Maria pracowała jako niania u gospodarza w Kleszczewie, zajmując się dwójką dzieci. Miała wtedy 16 lat. Po wybuchu II Wojny Światowej we wrześniu 1939 r. wróciła do domu rodziców  i dorywczo pracowała w ogrodnictwie. W 1941 r. ponownie pracowała jako opiekunka do dzieci, tym razem jednak w Roszkowie. Od 1942 roku podjęła pracę w Restauracji w Pruszczu Gdańskim u Kuks'a gdzie pozostała do 1944 roku.

Po zakończeniu II Wojny Światowej Pani Marii udało się uzyskać polskie obywatelstwo. W 1948 roku wyszła za mąż za Hugona Zielke urodzonego w Kleszczewie 16 września 1921 roku. Od 1946 roku Pan Hugon był gajowym w Nadleśnictwie Jodłowno. Sprawował nadzór nad lasem w okolicach Kleszczewa, dokładnie rejon pomiędzy Kleszczewem, a Warczem, nazywany przez miejscowych „Lasem Malentyńskim”. Zmarł 2 sierpnia w 1980 roku. Maria Zielke urodziła pięcioro dzieci: Wernera, Renatę, Zygmunta, Edmunda i Romana. Od 1948 roku zajmowała się domem, dziećmi i pracą w gospodarstwie rolnym o powierzchni 2,05 hektara.

Maria Zielke – najstarsza mieszkanka Kleszczewa, obecnie ma 90 lat i lubi opowiadać różne ciekawe historie, o swojej młodości.

 

Państwo Tiborscy

Mieszkańcy Kleszczewa państwo Tiborscy z p. Zdun, p. Wójtem i p. Sroka w dniu 50-lecia ślubu.