Sołectwo Pawłowo

Utworzono: 21 lipiec 2014
Opublikowano Odsłony: 755
Drukuj

Wakacje z GOKSiR - wycieczka do Szymbarku

37-osobowa grupa dzieci z Cząstkowa, Drzewiny, Granicznej Wsi, Pawłowa i Postołowa w dniu 15 lipca 2014 roku przebywała w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

Przy wejściu powitała ich statua „Świętowida Kaszuba” symbolizująca religijność, pracowitość, upór i patriotyzm Kaszubów. Następnie zobaczyli oni: Najdłuższą Deskę Świata mierzącą 36 m i 83 cm!, Stół Noblisty o długości 35 m wykonany na pamiątkę przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie, największy (długość 6,0 m, szerokość 2,5 m) koncertujący fortepian świata i Muzeum Gospodarstwa Domowego.

Niesłychane wrażenie i dużo emocji wywołała opowieść przewodniczki o ciężkim losie naszych rodaków - zesłańców podczas zwiedzania Domu Sybiraka i oglądania pociągu, jakim transportowano polskich zesłańców na Syberię. W bunkrze Gryfa Pomorskiego dzieci przeżyły „prawdziwy” nalot dzięki specjalnym efektom akustycznym i kilka z nich było naprawdę przerażonych. Wiele radości i śmiechu było podczas zwiedzania Domu do góry nogami. Tam wszystko wszystkim stanęło na głowie. Niektórzy uczestnicy wycieczki mieli potężne zawroty głowy i problem z utrzymaniem wyprostowanej postawy. Nie mogło także zabraknąć wizyty w Kaszubskim Świecie Bajek. Dzieci wysłuchały tam znane, tradycyjne bajki np.: Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Pinokio, czytane przez polskich aktorów, posiadające multimedialną oprawę. Wycieczka zakończyła się posiłkiem i harcami na placu zabaw nad Jeziorem Przywidzkim, a wszystko to dzięki Prezesowi Fundacji Pomocy Społecznej na Rzecz Dzieci „Pan Władek” Władysławowi Ornowskiemu. Za co zarówno organizatorzy wycieczki, jak i jej uczestnicy, serdecznie dziękują.

 

Źródło: GOKSiR Trąbki Wielkie